Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbarvení mink

12. 5. 2009

Zbarvení mink

 

 

 

Mink

 

   Anglické slovo „mink“ znamená v překladu norek. Je to však také označení pro barvu srsti, která vykazuje akromelanické znaky, avšak kontrast okrajových částí těla k ostatnímu tělnímu pokryvu je menší. Toto zbarvení je známo především u barmských koček, ale  vyskytuje se i u ragdollů, i když FIFe takovou barvu neuznává.

   Ragdollové zbarvení mink pocházejí, když nahlédneme do genetických karet, z páření bílé Josefiny a barmského kocoura ( nebo jako barma vypadajícího). Tato „dark side“(tmavá strana) ovlivnila barvu ragdollů zabudováním genu cb do genotypu. V praxi to znamená, že někteří ragdollové mají konfiguraci cs cb. Jsou tedy celkově tmavší jak v masce, tak tělním pokryvu ( mají menší kontrast barvy odznaků ku barvě těla). Z páření dvou takových rodičů můžeme očekávat následující potomstvo:

 

         otec                         cs                    cb

         

        matka             cs         cscs               cscb

             

                              cb        cscb               cbcb

 

 

2 koťata v barvě mink, 1 světlejší v tradiční barvě ragdollů a jedno barvy „sepia“, tedy s konfiguraci cbcb, velmi tmavé.

 

  Pochopitelně se nemusí narodit všechny teoreticky vypočtené možné barvy.

 

   Ragdollové mink se vyskytují ve všech uznaných barvách i barevných varietách ( tedy colourpoint, mitted a bicolour). Barva oka u těchto ragdollů je v 90- 95 %vodově  modrá nebo tyrkysová, pouze 5 - 10 % minků má oči sytě modré. Koťata se rodí tmavší, ne bílá jako u tradičních barev ragdollů. Také barva  odznaků koťat mink je pár dnů  po narození podstatně tmavší než u koťat tradičně zbarvených ragdollů . Velmi působivá je tato varianta v kombinaci s bílou skvrnitostí- u mittedů a bicolourů.

D. Chambers z CHS Ragnarok uvádí, že v roce 1977 získali od A. Bakerové kotě ve zbarvení mink v roce 1977. Je otázkou, zdali též CHS Tuftytoes R. Parmleyové, z níž pocházejí předci českých Ragdollů neměla mezi chovnými zvířaty či jejich potomky kočky zbarvení mink. Odpovídalo by tomu zvýšené tmavnutí některých ragdollů z této linie a barva jejich oka. Odpověď nám mohou přinést genetické testy zaměřené na přítomnost barmského genu. 

 

Více informací lze zjistit na webových stránkách chovné stanice RaggleRock

 http://www.minkragdoll.com/.

 

Fotografie minků lze nalézt na adrese CHS Ragnarok

 http://www.ragdoll.com/

 

 přetištěno se svolením CHS Síh, CZ