Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHS Tuftytoes - Rowena Parmley

12. 5. 2009

CHS Tuftytoes - Rowena Parmley, Pennsylvania

 
 

 

 

 

Rovena Parmleyová patří mezi oněch několik málo chovatelů, kteří registrovali své zakladatelské  Ragdolly  v TICA. Tito ragdollové byli s odznaky (colourpointi), ale byli mezi nimi též plnobarevní (non pointed). Rovena měla své ragdolly přímo od A. Bakerové Tři z jejích koček byly Ragdollové IRCA  a další Ragdolly získala od dalších chovatelů této organizace, kteří spolupracovali s A. Bakerovou.

 

  Na konci 70. let R. Permleyová chovala mainské mývalí kočky, které vystavovala na místních výstavách CFA. Na jedné z výstav, kterou společně pořádaly CFA a ACFA uviděla Rovena první Ragdolly a zamilovala se do nich. Když hovořila s jejich chovateli, uvědomila si, že velmi touží pořídit si takovou kočku. Byla zklamána tím, že jsou uznáni pouze v barvách seal a blue colourpoint (s tuleními a modrými znaky). V oné době se jí dostal do rukou časopis o kočkách, kde byla reklama chovatelů sdružených kolem zakladatelky plemene A. Bakerové. Po mnoha telefonátech Rovena konečně zjistila, co chtěla vědět: že Ragdollové  existují ve všech typech barev kromě těch, které byly uznány ACFA a CFF.

 

Krátce nato začala Rovena jednat a brzy se stala majitelkou jednoho Ragdolla s odznaky a dvou dalších s odlišnými barvami. Chov mohl začít. Roveně nezáleželo na tom, že  je v oné době nemohla registrovat a že nemohli získat tituly. V oné době došlo k rozkolu mezi Ann Bakerovou a chovateli z okruhu Dannyho Daytona, což vyústilo v rozkol s NCFA.

 

Po několika letech  začala Rovena zkoumat, zdali je možné zaregistrovat zakladatele svého chovu jako Ragdolly v TICA. Jak oba colourpointi, tak oba plnobarevní Ragdollové byli vystaveni ve Třídě domácích koček (Household pet kitten). Problémem byl právě rozkol mezi organizacemi a A. Bakerovou, která měla registrované své Ragdolly u NCFA a v téže organizace je chtěli registrovat lidé, kteří se od A. Bakerové oddělili. Ann následně neposkytovala  informace o rodokmenech. Roveně tedy dalo mnoho práce, než jak od Ann, tak ostatních chovatelů IRCA získala informace o předcích  vlastních zvířat. Rovena se domnívá, že jí samotné, stejně jako dalším z prvních chovatelů byly  odepřeny informace o linii, kterou Ann nazývala „samčí“ chovná linie.

 

V oné době jí Ann řekla, že začala znovu používat své TUs Ragdolly v chovu. Ann řekla, že tyto kočky jsou potomky koček bez odznaků, které pocházejí z původních tří zakladatelských koček. Kočky bez odznaků, které Rovena získala, měly mnoho stejných charakteristik s Ragdolly s odznaky – velikost, tvar hlavy, složení srsti, tukové polštářků na břiše, skvělou osobnost atd. pochopitelně kromě  barvy oka a zbarvení.

 

Za zmínku rozhodně stojí,  že Ragdollové Ben Casey a Gin Mill byli liloví, což koresponduje s použitím lilových Balinéských koček s hlavou ve tvaru jablka při vytváření plemene Ragdoll, jak se můžeme dočíst na stránkách Ragdoll Fanciers Club International. S tím souvisí i barva oka a tvar hlavy potomků Chubbyho Tuftytoes- hlava připomíná hlavu Balinésky nebo Javánky staršího typu a oko je inkoustově modré. Tyto Balinesky též nesly vlohu pro zálomek na ocase : tento defekt je u Berberisů i jejich potomků znám.

 

Jedním z plnobarevných ragdollů , které Rovena vlastnila a který nemohl být registrován v žádné organizaci byl Pooky, kocour hnědý tabby (patrně černý tabby, hnědá tabby je starší pojmenování odvozené od barvy podkladu) jeden z Honey Bears. S Ragdolly byl spářen pouze několikrát a Rovena uvádí, že žádný jeho potomek nebyl dále využit v jejím dalším chovném programu, avšak jeden potomek, stříbrná kočička byla poslána dalším chovatelům IRCA, kteří ji využili v jejich chovném programu. O jejím potomstvu není mnoho známo, ale je možné, že linie stále pokračuje. Pookyho otec se jmenoval Henry, je označován pouze jako „tabby“ a jeho matka byla Ice Cream, bílá. Pooky měl anomálii na zadních drápech (dew claws)- mohl to být paspárek?.  Žádné z jeho koťat ji údajně neneslo.

 

Z registrovaných colourpointních Ragdollů z CHS Tuftytoes můžeme jmenovat Sugglese, který byl registrován jako zakladatel chovu v TICA. Snuggles byl kocour seal point mitted s bílým plamínkem na nose a bílou špičkou ocasu. Narodil se v roce 1984, otcem byl Ebony, černý, plnobarevný, který bývá někdy mylně uvádět jako seal colourpoint. Matkou byla Crazy II, seal mitted. Otcem Crazy II byl opět Ebonny a matkou Crazy I, která byla údajně s lilovými odznaky.  Rovena však uvádí, že na fotografiii, kterou od Ann dostala se jí Crazy I jevila ve tváři jakoby „kropenatá“. Měla tedy lilově želvovinové  nebo snad modrokrémové odznaky ?  Kdo ví….

 

K prvním Ragdollům importovaným do České republiky patřil Chubby Tuftytoes s koeficientem příbuznosti přesahujícím 30%. Jeho PP lze nalézt např. na stránkách www.PawPeds.com. Je předkem mnoha Ragdollů v naší zemi. Je otcem Naomi Berberis a Shawna blue Velvet.

 

  Někdy slýchám výtky na adresy Berberisů – ano, snad nebyli krásou srovnatelní s Ragdolly, kteří byli importováni později, ale byli to potomci skutečných zakladatelských linií, živé Legendy, kteří vlastnosti prvních Ragdollů předávali a předávají dál. Někteří z nich nesli gen označovaný jako HCM RAG.