Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počátky chovu Ragdollů ve Velké Británii

12. 5. 2009

Počátky chovu ragdollů ve Velké Británii

 

 

    Psalo se jaro roku 1981.  Patricia Brownsell, CHS Patriarca , a Lulu Rowleyová, CHS  Petil-lu , se rozhodly přivézt do Velké Británie první ragdolly, kteří pocházeli z chovné stanice Laury a Dannyho Daytonových Blossom-Time. Těmito ragdolly byli šestiměsíční Lad (seal colourpoint) a Lass ( seal mitted) paní Rowleyové a  Prim (seal colourpoint) a Proper (seal bicolour) Patricie Brownsellové.

   Nebyl to nijak snadný počin, protože ragdollové museli pobýt šest měsíců v předepsané karanténě. V této době se také kočce Lass paní Rowleyové narodil první vrh koťat- tři kočičky.

   Obě chovatelky prozíravě rozšířily svůj chov importem dalších osmi ragdollů. Byli jimi  Romeo, Juliet, Pistil, Camelia, Bananas, Myrtie, Spring a Summer

( všichni z chovné stanice Blossom Time). Měly tak možnost odchovávat ve všech třech varietách : colourpoint, mitted a bicolour a zároveň ve všech tehdy uznaných barvách : seal, blue, chocolate a lilac.

   Jakmile byl pevně stanoven chovný program, obě dámy byly zaplaveny žádostmi chovatelů z Británie, Evropy a dokonce i z Austrálie, kteří chtěli založit své vlastní chovné linie. Jednou z těchto chovatelek byla Sue Ward-Smith z Ashburnhamu v Sussexu. Jméno její chovné stanice Pandapaws je nerozlučitelně spjato s chovem ragdollů nejen ve Velké Británii. V roce 1987 byl založen The British Ragdoll Cat Club. Začala cesta za uznáním ragdollů GCCF.

Tato cesta byla završena v březnu 1990, kdy byli ragdollové díky neúnavné práci  nadšených britských chovatelů uznáni Governing Council of the Cat Fancy a mohli být vystavováni v předběžné třídě (Preliminary), ještě tedy ne s CAC statutem. Toho se ragdollové dočkali až  od 1. července  2001, kdy poprvé mohli jedinci  všech tří variet a čtyř základních barev ve třídě otevřené získat CAC . Od 1. července 2003 pak byly uznány i nové barvy- jedinci s červenými znaky a odvozenými barvami ( krémová, želvovinová, modře želvovinová atd.)  a ragdollové s tabby zbarvením v masce (lynx).

 

Kontaktní adresa:

Chris Powell

Membership Secretary TBRCC

42 Cherry Tree Green

Hertford

Hertfordshire

SG14 2HP