Jdi na obsah Jdi na menu
 


První Ragdollové v Návštěvní službě

15. 5. 2009

První Ragdollové v Návštěvní službě

 

   Nezávislý chovatelský klub začal pracovat v Návštěvní službě v roce 2002. Poznatky byly publikovány ve sbornících ze seminářů věnovaných této tématice, odborných časopisech i klubových časopisech. 

   Začínali jsme pracovat s ragdolly, perskými a sibiřskými kočkami. Prvním ragdollem, který získal licenci pro Návštěvní službu byla v roce 2003 Naomi Berberis Síh, RAG n 33 . Jako další následovali v letech 2003 – 2005 Matti Síh, RAG n 33 , Tatiana Stella Síh, RAG f 33 a Naomi Síh, RAG n 33 ze stejného týmu. V dubnu 2005 Ch. Peter Síh, RAG n 33  J. Beránkové z NCHK a v srpnu téhož roku Eliash de Borgione, RAG n 33 Mgr. L. Hilbertové ze SCHK. Někteří z těchto ragdollů jsou v Návštěvní službě dosud činní.

 

Mgr. Hilbertová pracuje se svými Ragdolly Eliashem de Borgione a Glorií v Dětském domově v Havířově. Ragdollové pomáhají dětem  nalézt rovnováhu a oporu po prožitých psychických traumatech. S příspěvkem Mgr. Hilbertové o felinoterapii v DD Havířov se seznámili účastníci Setkání Návštěvních týmů 17. 5. 2009 v Ml. Boleslavi. 

 

Dnes patří mezi nejśpěšnější Ragdolly NCHK Fréa Lady of Gondor-  "Foxinka", kterou mohli televizní diváci vidět jak na kabelové televizi v Ml. Boleslavi, tak i na Slovensku, v pořadu televize Markíza. Také její syn Noah z Templu je velmi úspěšný.

 

Nejúspěšnějším a nejoblíbenějším je dvanáctiletý bratr Naomi Berberis, Shawn Blue Velvet. Ve svém věku je příkladem toho, že nikdy není pozdě začít - a to ani s Návštěvní službou.

 

 Pochopitelně se již připravuje i nová generace Ragdollů. K ní patří Aris Magic Prince P. Duškové z bezbariérového domu pro tělesně handicapované či Ivy Bush Síh L. Hastrmanové z Domova důcodců v Soběslavi.

 

Návštěvní služby se  účastní a účastnili i příslušníci jiných plemen: sibiřští kocouři Cipísek, SIB n,  Baltazar Modrý Šafrán,  SIB d 33, Orion Xerxes, SIB ns 22, perské kočičky Barunka ze Saxonu, PER f  03, King Lion Síh, PER d a Marion Katty z Valdštejna, PER d 22. Byly vytvořeny i kombinované týmy psovodů a chovatelů koček. Všechna  zvířata se spolu velmi dobře snášela a nebyly pozorovány žádné mezidruhové rozmíšky.

 

   Kromě klasické Návštěvní služby byla umístěna i dvě koťata ragdollů seal colourpoint do rodiny s postiženým dítětem po DMO a do rodiny dospělého klienta s onkologickým onemocněním.  Zázraky se stát nemohou, ale tato zvířátka – kočičky Sarah a Vicky- přinesla svým majitelům alespoň radost do života. Vicky se po smrti svých majitelů vrátila zpět do chovné stanice Síh a následně ji adoptovala nová rodina. Sarah bohužel zemřela ve věku  dvou let po komplikacích spojených s podáním hormonálního preparátu k oddálení říje.

   S plemenem ragdoll pracuje v Izraeli Bc. Avshalom Beni, který se věnuje i canisterapii. Je programovým koordinátorem společnosti Pet Enrichment Therapy.

Dalším chovatelem, který se věnuje felinoterapii je Mgr. Ervin Reisaus z Rakouska. Pracuje s britskými, perskými a domácími kočkami. Na Slovensku začal v oblasti felinoterapie pracovat Domov důchodců v Kremnici. Pracují s domácími kočičkami, které v Domově trvale žijí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Naomi Berberis, CZ, RAG n 33