Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shawn - vítěz nad osudem

15. 5. 2009

Shawn -vítěz nad osudem

 

Duben 2009, Neděle velikonoční. Tak překrásné počasí připomínající spíše počátek léta nutně znamená, že k dnešní návštěvě Domova důchodců se sejdeme na rozkvetlé zahradě. Paní Marie na nás již čeká na lavičce. Tentokrát ani nehádá, kdo z kočičích návštěvníků přišel – moc dobře ho totiž zná. Shawn Blue Velvet střídavě navštěvuje paní Marii a paní Libuši již tři měsíce.

  Shawnovy  oči jsou skutečně jako modrý samet – hluboké a teple modré. On sám je zrovna takový - neuvěřitelně hluboký se sametovou, vznešenou osobností.

     Shawnova majitelka, velice vitální a nezdolná paní si nešťastně zlomila nohu a protože je již ve vysokém věku, požádala mě, abych se Shawna již natrvalo ujala. Nebylo třeba žádat.

  Bála jsem se, zdali se kocour, který žil téměř 11 let jako jedináček dokáže sžít s naší ragdollí rodinkou – i když jsou to jeho příbuzní, zdali nebude strádat steskem, zdali vůbec může přežít tak drastickou životní změnu.

  Shawn  překonal očekávání nás všech. Se samozřejmou elegancí si získal respekt všech dvou- i čtyřnohých členů naší rodiny a během měsíce by nikdo nepoznal, že zde nežije od nepaměti. Také jeho věk jako by se k němu vůbec nehodil. Úplně spontánně začal mým žákům aportovat plyšové myšky – náležitě oslintané ( děkuji všem za shovívavost ) - přímo do učebnic angličtiny. Vášnivě si zamiloval děti, které pozoroval při výuce hrou. Sedl si mezi ně,  a hrál s námi slovíčkové  pexaso nebo lovil házecí kostku. Sedával na kraji  stolu, když jsme četli a překládali. Lidé ho hladili, zbavovali se napětí, trémy a obav, že některé slovíčko nebo věta nebudou zcela dobře a myslím, že nám všem bylo hned příjemněji.

   Zkusila jsem Shawna vzít na jednu z únorových návštěv do Domova. Byl úžasný- spontánní, veselý a společenský, radoval se z hlazení a povídání. Toužil ochutnat vlasy všech kolem sebe, což občas dělá i nyní když  učím. Po této první návštěvě ale doma prospal celé odpoledne. Stále jsem ho chodila kontrolovat, zdali se mu z toho silného zážitku něco nestalo.

  Přišla další sobota a Shawn už čekal, až podám červenou klokaní kapsu a kšírky – šli jsme za paní Marií. Únava po návštěvě již nebyla tak markantní a Shawn také švihácky vyšel schody, když jsme se vraceli domů.

  Svítí sluníčko, růžovoučká třešeň překrásně kvete a Shawn s paní Marií chodí pomalým tempem po zahradě Domova důchodců. Je  zvědavý jako každá správná kočka. Těch vůní kolem…..Sedí na trávníku, oči mu září jako hvězdy, tlamičku pootevřenou a nasává celý ten rozkvetlý, voňavý svět. Tak si vždy budu pamatovat jeho sestru Mimi, s očima jako hvězdy, když jsme ji přivezli v roce 1998 a ona se poprvé dostala na rozkvetlou stráň zalitou sluníčkem..

   Shawn se raduje ze života a svou radost předává i paní Marii. Vyprávíme si, smějeme se, obdivujeme Shawnovu nezdolnou touhu objevovat. Opravdu nám dává najevo, že třešeň kvete tak, že…ji prostě musel ochutnat! Cestou k východu se ještě nechává hladit od dalších lidiček, kteří se pomalu scházejí k obědu. Loučíme se a přejeme krásné svátky.

Shawn je pro obyvatele Domova inspirací - i oni se museli stěhovat z míst, kde prožili celý život. Mnohým z nich z něj  zbylo několik zažloutlých fotografií na stěnách a pár osobních věcí. Źijí nyní v krásném prostředí, ale i oni musí bojovat, aby překonali trauma tak zásadní životní změny. Nelze zevšeobecňovat a v mnohém záleží na povaze člověka. Na tom, zda mu ještě zůstala radost z objevování nových věcí. Všem obyvatelům domova bych přála, aby ji v sobě aspoň trochu dokázali najít a zvítězit.

  Na zpáteční cestě jde Shawn vedle mě na vodítku, elegantní a vznešený. Těžko popsat, co cítím. Je  čest, doprovází-li vás zcela dobrovolně tak vznešená bytost, se která vám  dala svou důvěru. Nejde vedle vás kocour, ragdoll, ale doprovází vás přítel se kterým si rozumíte beze slov. Shawn - vítěz nad osudem.

 

22. dubna 2009 oslavil Shawn 12. narozeniny

 

 

Náhledy fotografií ze složky Shawn Blue Velvet - RAG n 33 04