Jdi na obsah Jdi na menu
 


Toxicita permetrinu u koček

12. 5. 2009

 

Toxicita permetrinu u koček

 

Perimetrin je syntetický pyrethroid, který se široce používá v přípravcích určených k ochraně psů a koček před blechami. U koček se v mnoha zemích nedoporučuje tyto přípravky používat, neboť se u nich může dojít k otravě. V některých zemích je jejich používání zakázáno.

     Insekticidní přípravky vyrobené na bázi pyrethra, pylu afrických kopretin, jsou  mnohem jedovatější a také stabilnější. Přípravky obsahují účinné látky permethrin, cypermethrin a deltamethrin. Použití je široké - šampony, pudry, spreje, obojky, mikropipety. 

     Zpočátku se tvrdilo, že tyto přípravky jsou pro lidi i kočky relativně neškodné. Později byly popsány případy silného postižení  lidí, kteří  dlouhodobě požívali pyrethroidy ve svém pracovním nebo životním prostředí. Průvodními symptomy jsou svalové křeče, závratě, ochrnutí, pálení očí, silné bolesti. Celkově se tyto symptomy  dají shrnout do pojmu polyneuropathie ( poškození nervových buněk v důsledku otravy ). Profesor fyziologie z  Mnichovské  univerzity  Helmuth Müller - Mohnssen objasňuje, že u teplokrevných živočichů se pyrethroidy hromadí v nervových buňkách a při dlouhodobém používaní způsobují otravu. Otrava u zvířat je možná vdechnutím nebo silným kontaktem přes kůži. Příznaky se projevují poškozením očí, záchvaty, svalovou slabostí a záškuby , třasem, dušností. Pokud není kočce rychle poskytnuta pomoc, může dojít k poškození jater a ledvin, které může být nevratné.    Také pyrethroidy jsou látky se silným alergizujícím účinkem, v časopise " Globus " byly 

24. 1. 1995 poprvé popsány výsledky studie zpracované nemocnicí v Berlíně- Spandau, které se zabývaly důsledky používání pyrethroidů v domácnostech. 

Kromě této studie existuje řada dalších, které byly zpracovány v zahraničí.

Jednou z nich je studie z roku 2004 , která byla provedena na Pohotovostní klinice v Brisbane, Queenslandu, Austrálii. Týkala se  20 případů toxicity permetrinu u koček. 19 z 20 koček ve zmíněné studii bylo díky časnému zásahu úspěšně vyléčeno, jedno kotě zemřelo, protože jeho majitelé vyčkali s návštěvou veterináře 24 hodin po aplikaci preparátu obsahující permetrin. U ostatních vyléčených koček nepozorovali jejich majitelé  4 měsíce po léčbě žádné dlouhodobé komplikace.

Další zajímavou studií je britská studie z roku 2007, při níž bylo zdokumentováno 286 případů otravy koček permetrinem obsaženým v tzv. mikropipetě a 96, 9 % těchto koček bylo symptomatických.Úmrtnost dosahovala 10, 5 %. Doba zotavení se pohybovala mezi 2 – 3 dny, u některých koček však mezi 5 – 7 dny.

 

 Vědci doporučují nepoužívat u koček insekticidní přípravky obsahující permetrin a místo toho používat přípravky relativně bezpečné: Frontline, Kadox, Stronghold atd. Výrobci by měli zcela jasně uvádět na obalech přípravků, že obsahují permetrin.

Pokud již k otravě permetrinem dojde či je na ni podezření, potom okamžitě vyhledat veterinární pomoc. Včasná veterinární péče kočce může nejen zachránit život, ale i zachovat jeho kvalitu.

 

Použitá literatura.

http://www.petplace.com/cats/permethrin-and-pyrethrin-toxicity-in-cats/page1.aspx

Permethrin toxicity in cats: a retrospective study of 20 cases -Dymond NL, Swift IM.

přetištěno se svolením CHS Síh, CZ